Miłosz Zieliński

Miłosz Zieliński

18 listopada 2015, 10:30

Język kluczem do sukcesu

Dobre wyniki z języka obcego na świadectwie dojrzałości często dają przepustkę na wymarzony kierunek studiów. Nie wszyscy maturzyści zdają sobie jednak sprawę z tego, jak ogromne znaczenie znajomość języka obcego może mieć dla ich przyszłej kariery. Okazuje się, że dzięki tej umiejętności możemy zarabiać aż 82% więcej niż osoby na tym samym stanowisku posługujące się jedynie polszczyzną. Eksperci radzą, aby nauki nie odkładać na później i wykorzystać okazję, która może zaważyć na naszej przyszłości.

Zacznijmy od źródeł…

Licealiści poważnie myślący o swoich wynikach maturalnych oraz dalszej edukacji mają obecnie wiele możliwości poszerzenia wiedzy. Zajęcia szkolne czy dodatkowe kursy językowe to tylko część z nich. Na rynku wydawniczym dostępna jest ogromna ilość podręczników, repetytoriów oraz innych opracowań, z których można korzystać w czasie samodzielnej nauki w domu. Warto sięgnąć po nie gdy nie możemy pozwolić sobie na opłacenie drogich kursów, albo gdy chcemy uzupełnić zdobytą już wiedzę – Samodzielne dokształcanie się jest niezbędnym uzupełnieniem edukacji szkolnej. Jego zaletą jest to, że możemy wybrać nie tylko interesujące nas zagadnienia, ale również formę nauki, która najbardziej nam odpowiada – mówi Krzysztof Baran, ekspert marki PONS, wydawcy m.in. Repetytoriów maturalnych i dodaje – Typowe ćwiczenia służące do utrwalania słownictwa czy gramatyki warto przeplatać bardziej przyjemnymi formami szlifowania naszych kompetencji językowych. W ramach relaksu możemy np. obejrzeć odcinek ulubionego serialu, lecz w wersji bez polskiego lektora. W ten sposób mamy szansę osłuchania się z językiem, co znacznie ułatwia utrwalenie zdobytych już umiejętności. Co więcej, śledząc perypetie np. lekarzy czy prawników, często mamy okazję zapoznać się również ze zwrotami specjalistycznymi, które mogą być przydatne, jeśli zamierzamy kształcić się w tych kierunkach.

 

… by wypłynąć na morze możliwości

Dobra znajomość języka obcego rozszerza nasze horyzonty, choć nie zawsze w pełni zdajemy sobie z tego sprawę. Nawet jeśli swojej przyszłości nie wiążemy z językami obcymi, warto zauważyć, że angielski stanowi obecnie wiodącą formę komunikacji w internecie. To właśnie w tym języku jest też publikowana olbrzymia część prac naukowych, które mogą być niezbędnym źródłem wiedzy w czasie studiów. – Angielski, tak jak niegdyś łacina, jest dziś językiem o zasięgu globalnym – zauważa Krzysztof Baran, PONS – Dzięki jego znajomości bez trudu powinniśmy porozumieć się w większości miejsc na świecie. Posługują się nim mieszkańcy 101 państw, jest ojczystą mową ponad 500 mln ludzi, a kolejne 1,5 mld się go uczy. Jeśli więc idąc na studia, maturzyści myślą np. o udziale w programach wymiany, takich jak Erasmus, angielski może być kluczem nie tylko do efektywnego udziału w zajęciach, ale także nawiązania nowych znajomości.

 

Inwestycja w przyszłość

Czynnikiem motywującym do intensywnej nauki języków powinna być także bardziej odległa przyszłość i nasza kariera zawodowa. Eksperci wskazują, że obecnie coraz większa liczba pracodawców wymaga od kandydatów znajomości przynajmniej jednego języka obcego. Wyniki badania przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wskazują, że mediana wynagrodzeń osób z bardzo dobrą znajomością angielskiego wyniosła 5 670 zł. Warto też zauważyć, że jeśli nie posługujemy się żadnym językiem obcym, nasze zarobki mogą być nawet o 82% mniejsze niż osób, które posiadają tą umiejętność.

Źródło: Żarówka PR i Marketing