mikolajki1

foto: SLO STO

Ida  Szwaczko

Ida Szwaczko

8 grudnia 2016, 06:00

Szkolne Mikołajki ze Zdrowym Kieszonkowym

Zabawy, konkursy, tańce – tak wyglądało mikołajkowe przedpołudnie w Społecznej Szkole Podstawowej nr 4 w Białymstoku. Imprezę rozkręcili Bona i Karoto-bohaterowie projektu Zdrowe Kieszonkowe.

Mikołajkowe spotkanie to inicjatywa Projektu i Fundacji Zdrowe Kieszonkowe, propagujących ideę zdrowego odżywiania w polskich szkołach. Około setki dzieci z klas I-III bawiło się wspaniale w towarzystwie ich ulubionych postaci  - Pana Marchewki i Pani Brokułowej. 

- W programie są gry i zabawy, wspólne śpiewanie (również kolęd), tańczenie poloneza w parach, ale też tańce przy najnowszych przebojach muzyki rozrywkowej, zagadki i konkursy i co najważniejsze-mnóstwo uśmiechu i radości – mówi Joanna Czupryńska, koordynatorka projektu. – Uwieńczeniem mikołajkowego spotkania są upominki dla każdego dziecka. 

Mikołajkowa zabawa to jedna z wielu form współpracy projektu Zdrowe Kieszonkowe ze szkołami z całej Polski. Społeczna podstawówka przy ul. Dzielnej w Białymstoku była pierwsza placówką, która przystąpiła do tej inicjatywy. 

- Cenimy sobie tę współpracę, bo uczy ona odpowiedzialnego podejścia do zdrowego żywienia dzieci – mówi Ewa Obuchowska, dyrektorka szkoły. – Asortyment towarów w automatach Zdrowego Kieszonkowego jest starannie wyselekcjonowany pod względem wartości odżywczych, a rodzic ma możliwość kontroli tego, co dziecko kupuje za pośrednictwem platformy internetowej. Z kolei ustalenie dziennych limitów finansowych uczy dzieci odpowiedzialnego gospodarowania pieniędzmi, które mają do wykorzystania na karcie czy breloku.

- Poprzez zabawę dzieci uczą się zdrowych nawyków żywieniowych – dodaje dyrektor Obuchowska. -  Do tego dochodzi szeroka kampania informacyjna wspomagająca prozdrowotną i profilaktyczną działalność szkoły. 

 

Projekt Zdrowe Kieszonkowe, czyli automaty ze zdrową żywnością w podstawówkach i gimnazjach, jest unikatowy w skali Europy. Umożliwia on dzieciom zakup zdrowych produktów na terenie szkoły z wykorzystaniem urządzeń vendingowyh, w których płatność odbywa się z wykorzystaniem nośników zbliżeniowych. Dzieci korzystają z kart i breloków, a rodzice mają dostęp do indywidualnego konta, gdzie mogą m.in. śledzić historię zakupów, czy ustawić dzienny limit wydatków. 

Projekt ma również wymiar społeczny, wspiera dzieci z najuboższych rodzin, poprzez fundowanie im zasilonych kart do realizowania zakupów. Fundacja Zdrowe Kieszonkowe od lutego br. przeznaczyła na ten cel kilkanaście tys. zł. 

Źródło: SSP nr 4 Białystok