Miłosz Zieliński

Miłosz Zieliński

26 października 2015, 02:09

Narkotyki warte prawie 2 miliony złotych zabezpieczone przez Policję

Dolnośląscy policjanci, działając w kilku miejscach na terenie województwa, zlikwidowali 3 plantacje konopi, zabezpieczając blisko 1000 krzewów. Funkcjonariusze przechwycili również 20 kilogramów marihuany. Kolejne około 22 kilogramy narkotyków można by było uzyskać z ujawnionych roślin. W tej sprawie zatrzymano łącznie 8 osób, 4 z nich już zostały tymczasowo aresztowane.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu prowadząc wspólnie z policjantami ze Strzelina i Lwówka Śląskiego działania wymierzone w przestępczość narkotykową, zlikwidowali trzy duże plantacje konopi indyjskich ujawniając blisko 1000 roślin w różnej fazie wzrostu. W trakcie tych realizacji policjanci zatrzymali łącznie 8 osób w wieku od 21 do 45 lat, podejrzanych o przestępstwa narkotykowe.

Działania funkcjonariuszy realizowane były w kilku miejscach na terenie województwa. Podczas przeszukań pomieszczeń wykorzystywanych przez podejrzanych funkcjonariusze zabezpieczyli łącznie 20 kilogramów marihuany, a kolejne 22 kilogramy narkotyków można było by uzyskać z ujawnionych roślin.  Wartość czarnorynkową środków odurzających szacuje się na kwotę blisko 2 milionów złotych.

Nielegalne plantacje wyposażone były w specjalistyczny sprzęt do wentylacji, naświetlania i nawadniania roślin o wartości, co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Podejrzani o przestępstwa narkotykowe trafili prosto do policyjnego aresztu. Obecnie funkcjonariusze nadal wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tych spraw. Sprawdzają m.in. gdzie miały trafić zabezpieczone narkotyki.

Policjanci na poczet przyszłych kar zabezpieczyli także 3 samochody o wartości 120 tysięcy złotych oraz pieniądze w kwocie ponad 14 tysięcy złotych.

Na bazie zgromadzonych przez funkcjonariuszy materiałów wobec 4 osób zastosowano już środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

Przypomnijmy, że za prowadzenie uprawy konopi indyjskich wbrew ustawie o przeciwdziałaniu narkomani grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Natomiast posiadanie środków odurzających znacznej ilości zagrożone jest karą do 10 lat a za handel narkotykami, gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, nawet do lat 12.

KWP Wrocław / ik

Źródło: Policja