Blue Ruin

foto: platforma nc+

Miłosz Zieliński

Miłosz Zieliński

18 listopada 2015, 09:00

„Droga krzyżowa”, „Blue Ruin” i „Dureń” w cyklu „Kino Mówi: Niewinni” w grudniu w Ale kino+

W grudniu Ale kino+, autorski kanał platformy nc+, zaprasza na cykl „Kino Mówi: Niewinni”, w którym zaprezentuje po raz pierwszy w polskiej telewizji cztery filmy o bohaterach skonfrontowanych z trudną rzeczywistością. W programie: nagrodzona na festiwalu w Berlinie „Droga krzyżowa” (Kreuzweg), norweski thriller „Pewnej nocy w Oslo” (Natt til 17.), objawienie festiwalu w Cannes w 2013 roku „Blue Ruin” oraz zdobywca czterech nagród w Locarno, rosyjski „Dureń” (Durak). Przed każdym filmem rozmowa Błażeja Hrapkowicza i jego gości w magazynie „Kino Mówi”. Premiery w kolejne czwartki, od 3 grudnia, o 20:10 tylko w Ale kino+.

Młodzież, której problemów nie dostrzegają dorośli. Jednostka bezradna wobec systemu. W grudniu, Ale kino+ zaprasza na cztery historie o niewinnych bohaterach, którzypodejmując niełatwe decyzje, znaleźli się w wyjątkowych okolicznościach. O tym, jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą brak wrażliwości na problemy współczesnej młodzieży, opowiada nagrodzona w Berlinie za scenariusz „Droga krzyżowa” z Niemiec. Podobną tematykę porusza rozgrywający się w środowisku nastolatków norweski thriller „Pewnej nocy w Oslo”. Bohaterem wyróżnionego nagrodą FIPRESCI w Cannesfilmu„Blue Ruin” jest człowiek, który postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość. Rosyjski „Dureń” to opowieść o nierównej walce jednostki z aparatem biurokratycznym. Premiery w grudniowe czwartki, o 20:10 w cyklu „Kino Mówi: Niewinni”. Po raz pierwszy w telewizji tylko w Ale kino+.

 

„DROGA KRZYŻOWA” (Kreuzweg) – czwartek 3 grudnia, 20:10

Niemiecki reżyser Dietrich Brüggemann proponuje dyskusję o tym, jakie skutki niesie obojętność dorosłych na potrzeby nastolatków, brak wyczucia na ich emocje, lęki i fascynacje. Obraz był prezentowany w konkursie głównym ubiegłorocznego festiwalu w Berlinie, gdzie zdobył wyróżnienie za scenariusz oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Współczesne Niemcy. Nastoletnia Maria wywodzi się z rodziny wyznającej radykalny odłam katolicyzmu. Rządzi tu despotyczna matka, wpajająca dzieciom przekonanie, że Bóg widzi wszystko, a na każdym kroku czai się Szatan. W domu nie miejsca na indywidualizm i duchowe poszukiwania dojrzewającej Marii. Pewnego dnia, przygotowując się do sakramentu bierzmowania, dziewczynka słucha w kościele opowieści o istocie poświęcenia. Coraz bardziej zaczyna się interesować świętymi męczennikami. Zafascynowana ich postawą, zagubiona we współczesnym świecie i poszukująca ideałów, chce złożyć siebie w ofierze i podążyć tytułową drogą krzyżową.

 

„PEWNEJ NOCY W OSLO” (Natt til 17.) – czwartek 10 grudnia, 20:10

Norweski thriller poruszający problem współczesnych nastolatków, którzy pozostawieni bez wzorców i zainteresowania ze strony dorosłych stają się ofiarami gangów, przemocy i uprzedzeń. Pochodzący z Somalii Sam przewodzi bandzie 15-letnich chłopców. Jego najlepszym kolegą jest Amir. Kiedy obaj zakochują się w tej samej dziewczynie, ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. W noc poprzedzającą narodowe święto Dnia Konstytucji cała trójka weźmie udział w imprezie, która skończy się tragicznie.

 

„BLUE RUIN” (Blue Ruin) - czwartek 17 grudnia, 20:10

Trzymająca w napięciu opowieść o człowieku, który wbrew swojej naturze wkracza na ścieżkę zbrodni. Dwight jest bezdomny, mieszka na plaży, żywi się tym, co znajdzie. Jego skromną egzystencję zakłóca wiadomość – z więzienia wychodzi morderca jego rodziców. Dwight nie chce się z tym pogodzić. Według niego sprawiedliwości nie stało się zadość i postanawia sam ją wymierzyć. Zdesperowany, nie mając już nic do stracenia, zmienia się w mściciela tropiącego zabójcę, co pociąga za sobą ciąg dramatycznych zdarzeń. Obraz był sensacją roku 2013, zdobywając w Cannes Nagrodę FIPRESCI oraz 20 nagród i nominacji na innych międzynarodowych festiwalach.

 

„DUREŃ” (Durak) - czwartek 24 grudnia, 20:10

Zdobywca czterech wyróżnień na ubiegłorocznym festiwalu w Locarno, w tym Nagrody Jury Ekumenicznego oraz Srebrnego Lamparta dla wcielającego się w główną rolę Artioma Bystrowa. Współczesna Rosja. Dima pracuje jako hydraulik w jednym z niewielkich miasteczek. Pewnej nocy zostaje wezwany do starego hotelu robotniczego. Próbując naprawić awarię, Dima odkrywa, że budynek w ciągu kilku godzin się zawali. Władze powinny zarządzić natychmiastową ewakuację, jednak zasłaniają się trudnościami logistycznymi. Nikomu nie chce się podejmować decyzji w środku nocy, tym bardziej, ze rzecz dotyczy hotelu zamieszkałego przez włóczęgów i robotników. Dima staje do samotnej walki nie tylko z bezdusznym aparatem biurokratycznym, ale i z czasem o życie kilkuset mieszkańców, którym grozi śmierć. Film wyreżyserował Jurij Bykow, autor „Majora”, również pokazywanego w Ale kino+.

 

Ale kino+. Z miłości do filmu

Kanał filmowy pokazujący produkcje z całego świata oraz dorobek zdobywców najważniejszych filmowych nagród. Repertuar Ale kino+ to nowości z festiwalowych ekranów i perełki z historii kina, cykliczne wydarzenia, przeglądy i wieczory specjalne. Oferta Ale kino+ to także starannie wybrane seriale. Ale kino+ to 250 seansów filmowych miesięcznie, codzienna premiera o 20:10, możliwość wyboru wersji językowej (lektor lub napisy) i emisje w jakości HD. Program jest nadawany od 8:00 do 6:00 rano. Stacja nie przerywa filmów reklamami.

Źródło: platforma nc+