newss.pl L

newss.pl L

9 lutego, 15:30

Estetyka, parametry termiczne i zabezpieczenie przed włamaniem

Trzy najważniejsze czynniki decydujące o zakupie drzwiKlienci poszukujący drzwi wejściowych często pragną, aby były one wizytówką domu. Ale nie tylko wygląd się liczy – powinny być też „ciepłe” i antywłamaniowe. Z tego powodu zakup nowych drzwi oznacza konieczność połączenia walorów estetycznych z dobrymi parametrami dotyczącymi izolacyjności i bezpieczeństwa, a także odpowiednimi właściwościami termicznymi. To właśnie te trzy czynniki najczęściej decydują o wyborze drzwi wejściowych. O czym warto pamiętać, kierując się nimi?


Drzwi, które są ładne

Aby drzwi były wizytówką domostwa, muszą do niego pasować stylistycznie. Bez względu na to, czy są to drzwi wybierane do nowego, czy do starszego budynku, w każdym przypadku warto postawić na prostotę – zarówno pod względem kolorystyki, jak i wykończenia. Oznacza to między innymi wybór drzwi bez zbędnych ozdobników. Można też kierować się aktualnymi trendami, jeśli są one neutralne i ponadczasowe – dlatego nadal modne są drzwi wejściowe w kolorach ziemi, czyli we wszystkich odcieniach drewna i szarości. Ale to nie jedyna opcja – równie atrakcyjnie mogą się prezentować drzwi w kontrastujących, wyrazistych kolorach, np. zielonym lub czerwonym. Oferta producentów jest naprawdę duża, dlatego w folderach można podziwiać np. duże drzwi z dwukolorowymi skrzydłem, pokrytym kolorami strukturalnymi lub specjalnymi okleinami.Ponadto klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, aby drzwi wejściowe pasowały zarówno do bryły budynku, jak i do stolarki okiennej czy nawet samej strefy wejścia (skrzydło może przypominać bliźniaczy element elewacji). W kontekście dobrego dopasowania drzwi do otworu i estetyki budynku równie ważny może okazać się ich rodzaj: – Dobrym przykładem są drzwi oparte na aluminiowych profilach, ponieważ w ofercie uznanych dostawców są one dostępne na wymiar, w bogatej gamie wzorniczo-kolorystycznej, z różnymi rodzajami przeszkleń. Klient może dostosować ich wielkość i wygląd do stylu domu, koloru elewacji czy po prostu do samego wejścia. Ponadto drzwi aluminiowe reprezentują najwyższy standard jakości, zapewniając pełną funkcjonalność, doskonałą izolację termiczną i optymalne bezpieczeństwo dzięki ich wytrzymałej konstrukcji. Aluminiowe profile sprawiają, że nawet bardzo duże drzwi są wyjątkowo trwałe, a w porównaniu z drzwiami drewnianymi czy z PVC – dużo lżejsze. Drzwi aluminiowe nie ulegają także odkształceniom i nie krzywią się – mówi Tomasz Czupryniak, kierownik działu badań i rozwoju KRISHOME.

Na atrakcyjny wygląd drzwi wejściowych mają wpływ również trendy związane z kontrolą wejścia, np. klamkę może zastąpić pochwyt z dopasowanym wizualnie czytnikiem linii papilarnych: – Główną rolę w tym wariancie odgrywa czytnik linii papilarnych, np. ekey dLine, który łączy nowoczesny, prosty wygląd z kompaktowym rozmiarem. Zaletą jest też miejsce montażu – ekey dLine może być zainstalowany zarówno na skrzydle drzwi, jak i na pochwycie. Są też czytniki, które mogą być instalowane na pochwycie lub na elewacji budynku, a także przy lub bezpośrednio na drzwiach (na skrzydle lub ramie). Przykładem dla takich elastycznych konfiguracji montażowych jest czytnik IDENCOM, również dostępny w ofercie G-U. Większa elastyczność pod kątem lokalizacji montażowej oznacza łatwiejsze wkomponowanie czytnika do strefy wejściowej i drzwi zewnętrznych – mówi Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju G-U Polska, producenta nowoczesnych systemów do okien i drzwi.

Drzwi, które nie wpuszczą zimna

Kolejnym kryterium zakupowym, które dotyczy drzwi wejściowych, są parametry izolacyjne. Ciepłe drzwi zewnętrzne są – podobnie jak okna i bramy garażowe – ważnym elementem izolacji termicznej budynku. W przypadku wspomnianych już drzwi aluminiowych ten warunek jest w pełni zachowany: – Aluminiowe drzwi zewnętrzne od KRISPOL zbudowane są z systemu profili z dodatkowym wkładem termicznym, dlatego wyróżniają je doskonałe parametry termoizolacyjne. Dobrym przykładem jest konstrukcja naszych drzwi zewnętrznych SOLANO 90, która składa się z paneli o grubości 90 mm, a ich współczynnik przenikania ciepła może wynosić nawet 0,8 W [m²K] – mówi ekspert z KRISHOME.Wytrzymały i ciepły system profili aluminiowych bazuje na wypełnieniach w postaci paneli z blachy aluminiowej – izolowanych grubą warstwą pianki poliuretanowej. Tego typu docieplenie jest ważne zarówno w kontekście niewpuszczania do domu zimnego powietrza i hałasu, jak również utrzymania niższych rachunków za ogrzewanie. Drzwi o dobrych parametrach termoizolacyjnych to nie tylko drzwi dostosowane do budownictwa pasywnego, ale także domów starszego typu – szczególnie jeśli drzwi zewnętrzne prowadzą wprost do wnętrza, bo nie ma zamykanego przedsionka czy korytarza, więc strefa wejścia jest szczególnie narażona na szybkie wychładzanie się.

– Szczelność aluminiowych drzwi marki KRISPOL jest zapewniona dzięki uszczelkom EPDM oraz gumie dylatacyjnej. Nasze drzwi są również wyposażone w ukryte odwodnienie i ciepły próg – podkreśla Tomasz Czupryniak.

Drzwi, które zatrzymają złodzieja

Trzecią i być może najważniejszą cechą, na której zależy klientom, jest wysoka klasa antywłamaniowa drzwi wejściowych. Oczywiście podstawą bezpieczeństwa antywłamaniowego i podstawą kontroli wejścia są, jak zawsze, dobry zamek z wkładką lub – w przypadku nowoczesnych, zautomatyzowanych systemów drzwiowych – dobre urządzenie z zakresu kontroli dostępu, np. czytnik linii papilarnych.– Dobry zamek w drzwiach wejściowych jest najważniejszy. Przewagę nad włamywaczami daje zamek wielopunktowy, który rygluje drzwi wejściowe w kilku miejscach: tam, gdzie jest wkładka z kluczem, a także w górnej i dolnej części framugi. Rygle wysuwają się w tych miejscach na około 20 mm i są blokowane przed możliwością cofnięcia. Warto wybrać zamek podwójnie zabezpieczony, czyli taki, w którym oprócz rozwiązania standardowego (klasycznego zapadkorygla) zastosowano także mocny rygiel hakowy. Przykładem jest zamek wielopunktowy GU-Secury Automatic-DR, który jest praktycznie niemożliwy do wyważenia – jest skutecznie zabezpieczony przed próbą manipulacji i mechanicznie zabezpieczony w blasze zaczepowej (zgodnie z klasami antywłamaniowymi: RC2, RC3 i RC4) – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

W drzwiach zamykanych na klucz równie istotne są dobre wkładki drzwiowe, np. takie, które mają ukrytą ochronę przed kopiowaniem, ponieważ posiadają wyfrezowany, podwójny rowek. Podczas wsuwania klucza do wkładki – za pomocą wewnętrznego sztyftu – sprawdzana jest głębokość podwójnego rowka. Klucz można obrócić jedynie wtedy, gdy wszystkie elementy do siebie pasują. Innym zabezpieczeniem jest także ruchoma ochrona przed kopiowaniem – zapewnia ją ruchomy sztyft wewnętrzny. W tym przypadku, gdy klucz jest wkładany do wkładki, wewnętrzny sztyft jest przesuwany, a ruch ten odblokowuje rdzeń wkładki. Otwarcie następuje tylko wtedy, gdy użyty jest właściwy klucz.

– Wkładka z takimi zabezpieczeniami to na przykład wkładka BKS Belvius (oznaczona na kluczu kolorem fioletowym). Jest trwała, wygodna i intuicyjna w obsłudze, dzięki technologii odwracalnego klucza. System odwracalnego klucza gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i większą elastyczność. W rankingu wkładek BKS plasuje się ona na drugim miejscu wkładek o najwyższej ochronie antywłamaniowej, zaraz za sztandarową wkładką BKS Janus – wyjaśnia Tomasz Bratol.

W przypadku zautomatyzowanych drzwi z urządzeniem peryferyjnym, np. czytnikiem linii papilarnych, już sama technologia sprawia, że tego typu rozwiązanie jest trudne do sforsowania. Czytnik można bowiem dobrać zarówno pod kątem komfortowej obsługi, liczby użytkowników (zakodowanych odcisków palca), funkcji nadawania uprawnień administratora na różnych poziomach, jak i dodatkowych możliwości dostępowych. Działanie skanera opiera się na kodowaniu i odczycie określonych punktów z opuszek palców, a nie całych odcisków palca, a także na metodzie termicznej, która wyklucza możliwość skopiowania i użycia cudzych odcisków palców.– Przykładem są czytniki IDENCOM i UniLock – pierwszy może być obsługiwany przez skan opuszki palca i przy użyciu pilota, a drugi łączy czytnik linii papilarnych z czytnikiem numerycznym i czytnikiem RFID, dzięki czemu może być obsługiwany poprzez: wpisanie kodu na klawiaturze numerycznej, transpondery (brelok lub kartę), identyfikację zbliżeniową za pomocą fal radiowych i zdalną obsługę z użyciem smartfonu. Ponadto system z czytnikiem, takim jak np. ekey dLine, łatwo zintegrować z inteligentnym domem, a także rozbudować o dodatkowe funkcje. To wszystko poprawia kontrolę wejścia, a tym samym bezpieczeństwo antywłamaniowe. Złodzieje nie lubią technicznych nowinek. Nawet wyrwanie czytnika nie otworzy im drzwi – wyjaśnia Tomasz Bartol.

Nowoczesne i systemowe (pochodzące z jednego źródła) rozwiązania drzwiowe – polegające na automatyzacji drzwi – są bezpieczne. Podobnie jak te oparte na tradycyjnych elementach. Zarówno ultranowoczesne systemy drzwiowe, jak i drzwi w wersji standardowej – otwierane kluczem – powinny być: dobrze chronione przed włamaniem, dobrze izolowane przed zimnem i dobrze wkomponowane w architekturę budynku. Drzwi wejściowe muszą bezawaryjnie służyć nam przez długie lata, dlatego wybierając je, warto przyjrzeć się tym trzem ważnym parametrom.

------------------
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.


G-U Polska
press box

Źródło: Newss.pl