IP2 Words

IP2 Words

14 sierpnia 2020, 09:00

Aplikacje do controllingu szansą na oszczędności w czasach kryzysu

Epidemia COVID-19 wpłynęła na zmianę myślenia o prowadzeniu biznesu i zarządzania finansami. W obecnej sytuacji gospodarczej zyski to nie wszystko. Ważne jest zachowanie płynności finansowej. Pora pomyśleć o zarządzaniu cash flow w sposób inny niż jeszcze pół roku temu.

Skutki pandemii w równym stopniu odczuły niemal wszystkie sektory gospodarki (branża turystyczna, HoReCa, logistyczna, rozrywkowa, health&beauty). Niemal połowa (49,3 proc.) przedsiębiorców zsektora mikro, małych i średnich firm ocenia swoją aktualną sytuację ekonomiczną jako złą – wynika z ogólnopolskiego badana Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”Aż 89% ankietowanych firm wskazuje, że koronawirus wpłynął na produkcję, sprzedaż czy świadczone przez nie usługi. Największym wyzwaniem jest obecnie zachowanie płynności finansowej, czyli kontrola wydatków, nieregularne przychody i rentowność. 

 

Rozwiązania analityczne  

Utrata płynności finansowej spowodowana kryzysem skłania do szybkich, ale jednocześnie racjonalnych decyzji biznesowych, a te warto podejmować na podstawie wskaźników, faktów i danych. Pomagają wtym rozwiązania analityczne (Business Intelligence). Do niedawna dostępne były głównie dla dużych firm i korporacji. Aktualnie, dzięki atrakcyjnym cenom, dostępem w formie abonamentu, łatwości wuruchomieniu i obsłudze stały się osiągalne dla firm z sektora MŚP. W nowej rzeczywistości narzędzia wspierające zarządzanie są postrzegane jako kluczowe i pomocne przy przeprowadzeniu przez kryzys, ale również jako wsparcie w każdej działalność. A jest o co walczyć, bo Polacy chcą wspierać małe biznesy. Niemal 80% ankietowanych biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez Ipsos nazlecenie PayPal deklaruje chęć zakupów lokalnych produktów. Kluczowym wyznaniem jest adaptacja modelu biznesowego do aktualnej sytuacji. Warto zacząć od dokładnej analizy kosztów, byzidentyfikować obszary, w których można wprowadzić zmiany wpływające na poprawę płynności finansowej.  

 

Co mówią Twoje dane? 

Jednym z narzędzi, które pomaga w szczegółowej analizie danych i podejmowaniu decyzji biznesowych jest nowa, polska aplikacja OneLook. Została stworzona właśnie z myślą o właścicielach małych iśrednich firm. Dzięki integracji danych pozwala zaoszczędzić czas i usprawnić pracę. Użytkownik jednym kliknięciem wyświetla dowolne dane pochodzące z różnych źródeł uzyskując wynik przedstawiony w czytelnej i atrakcyjnej formie. Dane mogą zostać pobrane z plików xls, csv, plików JPK_VAT i KR, baz danych, np. Microsoft SQL lub wprowadzone bezpośrednio do arkusza dostępnego w aplikacji. OneLook Viewer umożliwia wyświetlanie i udostępnienie przygotowanych danych w formie tylko do odczytu. OneLook jest zintegrowany z kalendarzem Google, dzięki czemu już z poziomu aplikacji możemy zapisywać ważne terminy. Kontrola rentowności działań, cashflow i analiza wyników to pomoc w przejściu kryzysu. 

 

Więcej informacji:  

Źródło: Controlling-Systems