newss.pl L

newss.pl L

5 października 2022, 15:00

Klimas Wkręt-met wspiera młodych techników robotyki

Klimas Wkręt-met, producent renomowanych technik zamocowań, został patronem klasy o specjalizacji technik robotyk przy Zespole Szkół im. B. Prusa w Częstochowie.


Współpraca ze szkołą jest jednym z elementów projektu „Wkręć się we Wkręt-met”.

Robotyka to jedna z najszybciej rozwijających się specjalizacji, praktycznie w każdej dziedzinie życia. Wraz z postępem technologicznym rośnie również zakres tego, co uważa się za robotykę. W 2005 roku 90 procent wszystkich robotów można było znaleźć w fabrykach motoryzacyjnych, gdzie montowały samochody. Roboty te składają się głównie z ramion mechanicznych, których zadaniem jest spawanie lub przykręcanie niektórych części pojazdów. Dzisiaj mamy do czynienia z rozszerzoną definicją robotyki, która obejmuje rozwój, tworzenie i wykorzystywanie botów, wykonujących zadania, takie jak eksploracja najtrudniejszych warunków planety, pomoc organom ścigania, usprawnienie procedur chirurgicznych i podejmowanie misji ratunkowych. W niedalekiej przyszłości, dzięki postępowi w tych technologiach, roboty będą stawać się inteligentniejsze, bardziej elastyczne i energooszczędne. Będą również nadal punktem centralnym w inteligentnych fabrykach, gdzie podejmą trudniejsze wyzwania i pomogą zabezpieczyć globalne łańcuchy dostaw. Dlatego specjalizacja ta jest uważana za jedną z najbardziej przyszłościowych, a chętni mogą zacząć specjalizować się w tej dziedzinie coraz wcześniej.

Obecnie w częstochowskim Zespole Szkół im. B. Prusa otwarto kierunek technik robotyk, dzięki któremu tajniki tego zawodu można poznawać już na etapie szkoły średniej.

Zainteresowanie tym kierunkiem dotyczy nie tylko młodzieży, ale również firm, które swoją działalność opierają na nowych technologiach. Takich, jak firma Klimas Wkręt-met, która zwróciła się do dyrekcji ZS z propozycją objęcia patronatem klasy przyszłych techników robotyki.

- Deklarujemy bardzo szeroką współpracę. Uczniowie, którzy będą odbywać praktyki w naszej fabryce, zdobędą konkretne umiejętności w jednym z najbardziej zaawansowanym technologicznie parku maszynowym w Europie – mówi Paweł Hutny, dyrektor ds. produkcji w Klimas Wkręt-met. - Widzimy w tej współpracy trójstronne korzyści, zarówno dla szkoły, która gwarantuje dostęp do praktyk w warunkach fabrycznych, samych uczniów, którzy zdobędą wiedzę i praktykę i będą mogli wykorzystać zarówno w szkole, jak również w czasie kontynuacji nauki na studiach oraz oczywiście dla naszej firmy.  Dzięki naszej współpracy na dalszym etapie będziemy mogli liczyć na zatrudnienie wysoko wykwalifikowanych ekspertów robotyki  – dodaje Paweł Hutny.

Współpraca ze szkołą jest jednym z elementów projektu „Wkręć się we Wkręt-met”, realizowanych zarówno ze szkołami średnimi, jak również uczelniami technicznymi. W ramach  projektu firma wspiera szkoły w nauce praktycznej zawodów, poza tym młodzież będzie brać udział w warsztatach, zajęciach, będą też mogli odwiedzać fabrykę podczas wycieczek zawodowych.

- Nasza firma zatrudnia blisko 800 osób z czego 70% stanowią pracownicy produkcyjni. Globalne kroki firmy zmierzają w kierunku zwiększenia zatrudnienia, dlatego bardzo mocno skupiamy się na rozwoju projektów i procedur HR, które pozwalają nam budować zaufanie. „Wkręć się we Wkręt-met” to projekt, którego celem jest budowanie pozytywnych doświadczeń przyszłych kandydatów, którzy już na etapie edukacji mogą poznać firmę od środka – komentuje Monika Gabrych, manager działu personalnego w Klimas Wkręt-met. -  Stawiamy na to, żeby młodzież która do nas przyjdzie, miała okazję zobaczyć, a przede wszystkim poznać praktyczne aspekty wykorzystania robotyzacji w dużym przedsiębiorstwie, ale również wynieść cenne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.

Umowę o długofalowej współpracy podpisali dyrektor Zespołu Szkół im. B. Prusa Dariusz Rataj oraz Monika Gabrych i Paweł Hutny, reprezentujący firmę Klimas Wkręt-met.https://www.wkret-met.com

Źródło: Newss.pl