newss.pl L

newss.pl L

18 maja 2023, 16:30

PGE Obrót przypomina o składaniu oświadczeń w ramach Tarczy Solidarnościowej

Do końca czerwca 2023 r. gospodarstwa domowe, którym przysługują zwiększone limity zużycia gwarantujące ubiegłoroczne ceny energii, powinny złożyć oświadczenia odbiorcy uprawnionego. Należy to zrobić u swoich sprzedawców energii.Większość gospodarstw domowych nie musi składać żadnych dokumentów. Zgodnie z Tarczą Solidarnościową, wszystkie gospodarstwa domowe mają „zamrożone” ceny na poziomie ubiegłorocznych stawek do poziomu 2000 kWh zużywanej energii.

Obowiązek złożenia takich oświadczeń do końca czerwca br. mają ci, którym przysługują zwiększone limity zużycia energii. Chodzi o gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi, którym przysługuje limit 2600 kWh, a także o gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. W tym przypadku limit zużycia wynosi 3000 kWh - mówi Paweł Majewski, prezes zarządu PGE Obrót.

Konieczność złożenia oświadczeń dotyczy także działek w rodzinnym ogrodzie działkowym, które mają zamrożone ceny do limitu 250 kWh. Zamrożone ceny do limitu zużycia 2000 kWh po złożeniu oświadczenia mają również ci, którzy budują jednorodzinny budynek mieszkalny. Wzór oświadczenia do złożenia dostępny jest na stronie www.gkpge.pl/dla-domu/oszczedzasz-2000 .
 
Należy pamiętać, że wraz z oświadczeniem rolnicy muszą dostarczyć kopię decyzji o wymierzeniu podatku rolnego za 2022 r., a duże rodziny - kopię Karty Dużej Rodziny.

Dokumenty można składać osobiście we wszystkich stacjonarnych Biurach Obsługi Klienta. Lista placówek dostępna jest na stronie gkpge.pl w zakładce „Strefa Klienta”. Można to także zrobić szybko, wygodnie i bezpiecznie w sposób zdalny poprzez platformę ePUAP albo listownie, wysyłając dokumenty na adres PGE Obrót.

Zgodnie z zapisami prawa, maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2023 r. po przekroczeniu określonych limitów wyniesie 693 zł/MWh (cena netto bez akcyzy).

Tarcza Solidarnościowa oprócz „mrożenia cen” zachęca jednocześnie do racjonalnego korzystania z energii i oszczędzania. Jeżeli między 1 października 2022 r. a 31 grudnia 2023 r. zmniejszy się zużycie prądu o co najmniej 10% w porównaniu z okresem 1 października 2021 - 31 grudnia 2022, to w 2024 r. sprzedawca prądu zaoferuje upust w wysokości 10 proc. kosztów energii elektrycznej z okresu październik 2022 - grudzień 2023.

PGE Obrót
press box

Źródło: Newss.pl