Adamed SmartUP Academy_fot.Anna Liminowicz_1

foto: ADAMED SmartUP

Konto usunięte

Konto usunięte

8 marca, 17:00

Nowa edycja ADAMED SmartUP Academy na Politechnice Warszawskiej, czyli otwarte warsztaty z fizyki i chemii dla młodzieży

Fundacja Adamed i Politechnika Warszawska powracają z cyklem warsztatów ADAMED SmartUP Academy organizowanym w formule stacjonarnej. Wiosenna odsłona zajęć to propozycja dla osób w wieku 14-19 lat zainteresowanych naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Bezpłatne weekendowe spotkania, prowadzone przez akademików z Wydziału Chemicznego oraz Wydziału Fizyki PW, będą dla nich okazją do wykonania licznych eksperymentów i poszerzenia wiedzy szkolnej o nowe zagadnienia. Pierwsze warsztaty już 2 kwietnia.

Tegoroczne warsztaty ADAMED SmartUP Academy odbędą się tak jak dotychczas na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej, ale też po raz pierwszy w historii projektu, na Wydziale Fizyki. Zakwalifikowani na zajęcia uczestnicy dowiedzą się między innymi, ile energii zużywamy podczas jazdy na rowerze, zbadają z jakim smakiem kojarzą się nam poszczególne kolory leków i czy syrop może przypominać smak kiwi, przy pomocy technik mikroskopowych porównają natomiast morfologie komórek bakteryjnych i drożdżowych, a także zbudują własny hologram, który posłuży im do dalszych odkryć świata optyki. Wszystkie warsztaty będą prowadzone przez pracowników naukowych uczelni, a wybrane z nich ze względu na ograniczoną liczbę miejsc do pracy praktycznej (np. praca w ciemni) odbędą się w dwóch terminach, zgodnie z poniższym harmonogramem. 

 

Warsztaty na Wydziale Fizyki:

 

 •        2 kwietnia i 14 maja – Różne właściwości termiczne ciał 
 •        9 i 23 kwietnia – Zbuduj i zmierz – czyli wyznaczanie ciepła właściwego przy pomocy własnego kalorymetru
 •        23 kwietnia i 14 maja – Ile energii zużywasz podczas jazdy na rowerze?
 •        23 kwietnia i 14 maja – Poznaj, co to ciepło
 •        23 kwietnia i 14 maja – Elektroforeza żelowa – identyfikacja cząstek na podstawie własności elektrokinetycznych
 •        23 kwietnia i 14 maja – Zrób swój własny hologram i dowiedz się czym różni się on od zwykłego zdjęcia

 

Warsztaty na Wydziale Chemicznym:

 

 •        2 kwietnia – Przeciwciała w służbie ludzkości 
 •        9 kwietnia – Elektrochemia dla każdego – z czego wynika siła reakcji redoks
 •        23 kwietnia – Świat w skali mikro 
 •        14 maja – Mikrokosmos, czyli mali towarzysze broni lub wrogowie oraz jak ich rozpoznać
 •        21 maja – Jak ukryć smak i kolor leków?
 •        28 maja – Igła w stogu siana, czyli po okruszkach do celu – kto używał materiału wybuchowego 

Otwarte warsztaty ADAMED SmartUP Academy organizujemy już od pięciu lat. W ten sposób przybliżamy uczniom fascynujący świat nauk ścisłych i przyrodniczych. Dajemy im możliwość spotkania z wykładowcami akademickimi i praktykami prowadzącymi na co dzień innowacyjne badania naukowe. Dla uczestników naszych warsztatów to również szansa na udział w profesjonalnych zajęciach laboratoryjnych – mówi Martyna Strupczewska z Fundacji Adamed, kierowniczka programu ADAMED SmartUP, w ramach którego prowadzony jest cykl warsztatowy. 

 

W wiosennej edycji warsztatów na uczniów szkół ponadpodstawowych czekają 134 wolne miejsca. Pomimo możliwości zgłoszenia się jednocześnie na kilka spotkań, każda osoba może ostatecznie wziąć udział tylko w jednym wybranym warsztacie.

 

Opis poszczególnych zajęć, regulamin i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie:https://adamedsmartup.pl/warsztaty/. Zapisy są prowadzone od 1 marca i będą zamykane każdorazowo wraz z wypełnieniem limitu danej grupy. Na stronie można znaleźć też inne informacje dotyczące działań Fundacji Adamed, prowadzonych w ramach programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP. 

 

Fundacja organizuje cykl warsztatowy ADAMED SmartUP Academy wspólnie z Politechniką Warszawską już od 2017 roku. 

 

 

 

Źródło: ADAMED SmartUP