VE_Seniorzy (1)

foto: materiały prasowe

Redakcja PR

Redakcja PR

28 listopada 2019, 07:00

Dojrzałe spojrzenie na zdrowie oczu

14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Polki i Polacy żyją coraz dłużej, a według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego, w 2050 roku osoby po 60. roku życia będą stanowiły aż 40 proc. populacji . Tak duży wzrost liczby seniorów niesie ze sobą wiele wyzwań, między innymi w zakresie ochrony zdrowia.

W procesie starzenia spada nie tylko odporność na choroby, ale także sprawność zmysłów, które pozwalają odbierać informacje z otoczenia. U osób starszych szczególnie narażone na zmiany są oczy. Co więcej, w przeciwieństwie do innych zmysłów, dolegliwości związane ze wzrokiem mogą pozostać przez dłuższy czas niezauważone, ponieważ zmiany w jakości widzenia następują stopniowo. Najważniejszym działaniem profilaktycznym w tym wieku są kontrole okulistyczne. Należy je odbywać niezwłocznie po wystąpieniu objawów związanych z pogorszeniem widzenia, zamazaniem obrazu czy zmianami w wyglądzie soczewki w oku i samej powierzchni gałki ocznej.

Jak z wiekiem zmienia się wzrok?

Na wady wzroku narażone są osoby w każdym wieku, jednak z biegiem lat ryzyko pojawienia się dolegliwości wzrasta. Do najczęściej występujących wad zalicza się krótko- i dalekowzroczność. Drugie z tych zaburzeń widzenia często wynika z prezbiopii, określanej też jako starczowzroczność. Jej przyczyną jest osłabienie lub utrata zdolności oka do akomodacji po 40. roku życia, kiedy soczewka staje się mniej elastyczna. Oznacza to, że coraz ciężej jest skupić wzrok w stopniu pozwalającym na ostre widzenie z bliska. Po 60. roku życia oczy są także bardziej wrażliwe na silne oświetlenie i bardziej podatne na wysychanie. W takim przypadku warto jest sięgnąć po krople do oczu lub tzw. sztuczne łzy zapewniające odpowiednie nawilżenie.

Choroby oczu u osób starszych

Wraz z wiekiem oczy stają się również bardziej podatne na choroby takie jak: zaćma, jaskra, AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem) czy retinopatię. Dlatego też tak istotne są regularne kontrole okulistyczne. Ponadto, dzięki badaniom przesiewowym np. wykorzystującym zautomatyzowane algorytmy diagnostyczne możliwe jest także wykrycie niektórych schorzeń ogólnoustrojowych, takich jak: cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze.

Każdy z nas powinien badać swój wzrok przynajmniej raz w roku, ponieważ dobre widzenie nie jest dane nam raz na zawsze. Dojrzały wiek warto potraktować jako dodatkowy powód, by udać się na kontrolę. Dzięki takim rutynowym wizytom u specjalistów mamy możliwość dobrania odpowiedniej korekcji, która pomoże zapobiec szybszemu rozwojowi dolegliwości. Ważne też, by nie zakładać, że z racji wieku nie jesteśmy w stanie poprawić jakości widzenia. Jeśli wada zostanie wykryta odpowiednio wcześnie i będzie korygowana w zalecony sposób możliwe jest zahamowanie dalszego jej pogłębienia – komentuje dr Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express

Tempo starzenia oczu jest kwestią indywidualną, jednak nieuniknioną. Wpływa na nie kilka czynników, które mogą opóźnić lub przyspieszyć ten proces. Już po 40. roku życia warto stosować dodatkowe wsparcie dla zachowania dobrego widzenia dbając o odpowiednią higienę i nawilżenie oczu oraz nieprzemęczanie ich. Pomocne będzie także utrzymywanie zbilansowanej diety wzbogaconej o suplementy z luteiną, minerałami czy zdrowymi kwasami tłuszczowymi.

 

[1] Informacja o sytuacji osób starszych na podstawie badań GUS, Warszawa 2018 - https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/osoby-starsze/osoby-starsze/informacja-o-sytuacji-osob-starszych-na-podstawie-badan-glownego-urzedu-statystycznego,1,2.html

Źródło: Redakcja PR