Kamila Górska

Kamila Górska

24 września, 06:00

Leczenie zębów bez bólu - czy to możliwe? Czyli jak się nie bać u dentysty

Wiele osób obawia się wizyty u dentysty, ponieważ kojarzy się ona z bólem i dyskomfortem. Z tego powodu odkładają w nieskończoność wizytę w gabinecie, co może prowadzić tylko do pogorszenia stanu uzębienia i pogłębienia problemu. Złe doświadczenia z młodości, czy też różne mity stomatologiczne niepotrzebnie krążące do dziś,

Wiele osób obawia się wizyty u dentysty, ponieważ kojarzy się ona z bólem i dyskomfortem. Z tego powodu odkładają w nieskończoność wizytę w gabinecie, co może prowadzić tylko do pogorszenia stanu uzębienia i pogłębienia problemu. Złe doświadczenia z młodości, czy też różne mity stomatologiczne niepotrzebnie krążące do dziś, wciąż potęgują strach przed bólem i nieprzyjemnymi zabiegami stomatologicznymi. A przecież leczenie zębów nie musi być stresującym doświadczeniem, jeśli skorzystamy z odpowiednich metod eliminacji stresu oraz nowoczesnych sposobów zapobiegania i łagodzenia bólu. Warto dowiedzieć się jakie są możliwości eliminacji stresu u dentysty oraz nowoczesne metody znieczulenia, które sprawią, że leczenie zębów będzie bezbolesne i komfortowe.

Stres przed wizytą u dentysty – jak go pokonać?

Stres przed wizytą u dentysty to powszechna przypadłość, która może mieć różne przyczyny, takie jak złe doświadczenia z przeszłości, lęk przed nieznanym, obawa przed bólem lub utratą kontroli. Można skutecznie zmniejszyć ten stres podejmując odpowiednie działania.

Kluczowe znaczenie ma wybór dentysty. Powinien być to zaufany, pełen empatii lekarz, który jest sprawdzony i ma dobre opinie. Warto zapytać znajomych lub rodzinę o polecenie dobrego specjalisty, a także sprawdzić stronę internetową gabinetu, zapoznać się z ofertą i kwalifikacjami dentysty. Warto umówić się na wizytę konsultacyjną i porozmawiać z dentystą o swoich obawach i oczekiwaniach, zapytać o plan leczenia i możliwe opcje znieczulenia. – zaleca dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Dużą rolę odgrywa przygotowanie się do  wizyty u dentysty. Przed wizytą należy zadbać o higienę jamy ustnej oraz unikać jedzenia i picia przed zabiegiem. Warto zabrać ze sobą coś do czytania lub słuchania, aby odwrócić uwagę od lęku. Można także ustalić z dentystą sygnał przerwania zabiegu, np. podniesienie ręki, jeśli będzie odczuwalny dyskomfort. Uspakajająco działa też oddychanie głęboko i spokojnie przez nos i wydychanie przez usta, a także koncentracja na pozytywnych myślach i wyobrażenie sobie przyjemnej sytuacji po wizycie u dentysty .

W bardziej zaawansowanych sytuacjach, można skorzystać z pomocy psychologicznej lub farmakologicznej. Jeśli lęk przed dentystą jest bardzo silny, wręcz utrudniający normalne funkcjonowanie, warto  skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, w celu uzyskania porady lub ustalenia terapii behawioralnej, pomagającej zmienić sposób myślenia i reagowania na sytuacje wywołujące lęk. Specjalista może zaproponować leczenie farmakologiczne o działaniu uspokajającym lub przeciwlękowym, które zmniejszy napięcie i niepokój przed wizytą u dentysty. Trzeba pamiętać jednak, aby w żadnym wypadku nie zażywać leków bez konsultacji z lekarzem i dentystą, ponieważ mogą one wpływać na znieczulenie lub leczenie .

Odkładanie wizyty u dentysty nie pomoże, a nawet pogorszy sprawę.  Im dłużej zwleka się z leczeniem, tym większe jest ryzyko powikłań i pogorszenia stanu zębów. Im częściej odwiedza się dentystę, tym łatwiej jest przywyknąć do niego i do zabiegów. Warto pamiętać, że dentysta jest sojusznikiem, a nie wrogiem. Jego celem jest poprawa zdrowia i urody, a nie sprawianie bólu lub robienie jakiejkolwiek krzywdy. – dodaje dr. Romana Markiewicz-Piotrowska, z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.

Znieczulenie – nowoczesne, bezbolesne, czyli jakie?

Mityczny ból, z którym nieodłącznie kojarzy się leczenie zębów, jest jednym z podstawowych elementów wywołujących lek przed dentystą. Należy szczególnie podkreślić, że obecnie leczenie zębów nie musi, a nawet nie powinno być bolesne. Współczesna stomatologia oferuje wiele nowoczesnych metod znieczulenia, które pozwalają na komfortowe i skuteczne leczenie zębów. Warto dopytać lekarza, jakie są nowe możliwości i wspólnie wybrać najbardziej satysfakcjonującą z dostępnych metod znieczulenia.

- Znieczulenie komputerowe – to nowoczesna metoda, która różni się od tradycyjnego znieczulenia miejscowego, wykonywanego strzykawką z igłą. Znieczulenie komputerowe polega na podaniu środka znieczulającego za pomocą specjalnego urządzenia komputerowego, które kontroluje ilość i prędkość podawania preparatu. Stomatolog nakłada na dziąsło żel znieczulający, a następnie za pomocą przyrządu przypominającego kształtem długopis wyposażony w mini igłę, podaje środek znieczulający. Znieczulenie komputerowe jest precyzyjne i delikatne, nie powoduje silnego drętwienia, poczucia rozpychania tkanek przy zębie, szybciej ustępuje.

- Znieczulenie ogólne – czyli narkoza -  polega na podaniu środka znieczulającego dożylnie lub przez maskę tlenową, który wywołuje stan śpiączki lub głębokiego snu. Znieczulenie ogólne jest stosowane w przypadku bardzo skomplikowanych lub długotrwałych zabiegów, takich jak implanty, usuwanie zębów mądrości czy leczenie dzieci. Znieczulenie ogólne wymaga obecności anestezjologa i monitorowania funkcji życiowych pacjenta. Znieczulenie ogólne może powodować niepożądane skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy czy senność.

- Znieczulenie wziewne - polega na wdychaniu mieszanki tlenowo-tlenku azotu, która wywołuje stan relaksu i euforii. Znieczulenie wziewne jest stosowane jako dodatek do znieczulenia miejscowego lub komputerowego, aby zmniejszyć lęk i stres pacjenta. Znieczulenie wziewne jest bezpieczne i łatwo odwracalne, ale może powodować uczucie zimna, drżenia lub suchości w ustach.

Strach przed dentystą… jest passe!

Strach przed dentystą i bolesnymi zabiegami, jest coraz łatwiejszy do opanowania, gdyż leczenie zębów bez bólu jest jak najbardziej możliwe. Wszystko dzięki nowoczesnym metodom eliminacji stresu i znieczulenia podczas zabiegu oraz empatycznym specjalistom, mającym na uwadze komfort i dobro pacjenta. Warto więc raz na zawsze obalić dentystyczne mity o bólu na fotelu stomatologicznym, postawić na wiedzę i nowoczesne rozwiązania, które pozwolą na komfortowe leczenie prowadzące do zdrowego i pięknego uśmiechu.

 

Źródło: Piotrowscy & Bejnarowicz