Kamila Górska

Kamila Górska

14 grudnia, 06:00

Czy można pozbyć się blizny? Rodzaje blizn i sposoby ich leczenia

Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się z fizycznym dyskomfortem. Powstają w naturalnym procesie gojenia się ran, który prowadzi do produkcji kolagenu. I to dzięki prekursorowi tej substancji – tropokolagenowi możemy skutecznie leczyć trudne blizny.

 


Blizny są powszechnym problemem skórnym, który będąc defektem wizualnym może wpływać na poczucie pewności siebie, ale często także wiązać się z fizycznym dyskomfortem. Powstają w naturalnym procesie gojenia się ran, który prowadzi do produkcji kolagenu. I to dzięki prekursorowi tej substancji – tropokolagenowi możemy skutecznie leczyć trudne blizny.

Blizny początkowo są czerwone lub różowe, a z czasem bledną, przyjmując kolor ciemniejszy lub jaśniejszy niż skóra, jednak nadal odróżniają się wyglądem od zdrowej tkanki.

Zdarza się, że gojenie rany w początkowych fazach zachodzi w sposób nieprawidłowy. Komórki wytwarzające kolagen – fibroblasty produkujące kolagen typu III, niezbędny w procesie gojenia, są nadmiernie aktywne, przez co jest go w bliźnie więcej niż kolagenu typu I, który odpowiada za jej prawidłową wytrzymałość i elastyczność. W ten sposób powstają blizny keloidowe i bliznowce wystające ponad poziom skóry.

Niezależnie od tego, czy blizny są wynikiem urazów, oparzeń, nieestetyczną pamiątką po operacji czy trądziku, potrafią być naprawdę uciążliwe. Jeśli też zmagasz się z tym problemem i zastanawiasz się, czy istnieją skuteczne metody leczenia blizn, w tym artykule znajdziesz odpowiedź: przyjrzymy się różnym rodzajom blizn oraz nowej metodzie leczenia tropokolagenem.

Rodzaje blizn

Blizny mogą tworzyć się w praktycznie każdej części ciała i różnić się wyglądem w zależności od ich składu. Wyróżniamy siedem głównych typów blizn.

  1. Blizny pourazowe – powstają w wyniku znacznego ubytku tkanki, np. poparzeń lub uszkodzeń stawów. Skóra i tkanka podskórna ściągają się podczas gojenia, ograniczając ruch.
  2. Blizny potrądzikowe i poinfekcyjne – tworzą się wskutek nieprawidłowości w gojeniu ran po zmianach trądzikowych lub po przejściu ospy wietrznej. Mogą mieć różne formy, przeważnie w postaci widocznych zagłębień w powierzchni skóry.
  3. Rozstępy – wynikają z pęknięć tkanki łącznej, często związanych z jej gwałtownym  rozciąganiem, np. podczas przybierania lub tracenia na wadze.
  4. Blizny pooperacyjne – powstają w miejscu nacięcia skóry podczas zabiegu chirurgicznego.
  5. Blizny keloidowe i przerostowe – to wyniknadmiernej produkcji kolagenu typu III (nawet po zakończeniu gojenia się rany), która prowadzi do nadmiernego wzrostu tkanki ponad poziom skóry. Początkowo fioletowe lub czerwone, wypukłe zmiany rozrastają się z czasem. Może towarzyszyć im świąd, a także zaciąganie tkanek, co często wpływa na ograniczenie swobody ruchowej, jeśli są zlokalizowane na przykład w okolicach stawów.

Przyczyny powstawania blizn

Blizny są wynikiem naturalnego procesu gojenia organizmu, w którym kolagen naprawia uszkodzone tkanki. Regeneracja nie jest pełna, ponieważ nowo powstała skóra jest pozbawiona włosów i gruczołów, a także melaniny odpowiadającej za jej opalanie się. Dzięki szybkiej, ale częściowej regeneracji organizm zmniejsza ryzyko zakażenia rany.

Rodzaj i wygląd blizny zależy od wielu czynników: przyczyny powstania, umiejscowienia, skłonności genetycznych pacjenta oraz jego higieny życia. Najczęstsze przyczyny powstawania blizn to uraz, oparzenia, operacje i infekcje.

Czy bliznę można usunąć? Profesjonalne sposoby leczenia blizn

Nie ma w medycynie sposobu na całkowite usunięcie powstałej blizny, ale większość takich zmian można leczyć i znacząco zmniejszyć ich widoczność, a także dyskomfort czy ból, które powodują. Wiele zależy od wieku, stanu blizny i jej rodzaju.

W aptekach możemy kupić wiele środków leczniczych do stosowania zewnętrznego, które mogą wspomóc gojenie się świeżej, prawidłowej blizny, natomiast ich działanie jest powierzchowne, osiągane efekty bardzo ograniczone, a także nie uda nam się z ich pomocą wpłynąć na tworzące się w bliźnie nieprawidłowości.

Pacjentom z trudniejszymi bliznami zaleca się natomiast profesjonalne zabiegi. Jednak w większości przypadków, mimo zastosowania zaawansowanych technologii i sprzętu wysokiej klasy, rezultaty takich zabiegów mogą być niezadowalające lub tylko częściowe. Często jeden typ terapii jest skuteczny tylko w przypadku jednego rodzaju blizn.

Wyjątkiem jest terapia tropokolagenem, która może być zastosowana w przypadku trudno gojących się blizn o różnym pochodzeniu, budowie i na różnym etapie dojrzałości. Zabieg można stosować jako wsparcie stosowanego leczenia (między innymi przy rozległych bliznach), a także jako monoterapię. Lekarz wykonuje iniekcje w odpowiednich odstępach czasowych, co nie wymaga żadnego przygotowania ani rekonwalescencji pozabiegowej, więc terapia nie jest uciążliwa, a efekty leczenia u większości pacjentów dają oczekiwane rezultaty.

Metoda leczenia tropokolagenem

Kolagen to białko występujące w tkance łącznej. Wiąże ze sobą komórki skóry i i innych struktur występujących w ciele. Bierze także udział w regeneracji tkanek. Dojrzała cząsteczka kolagenu składa się z mniejszych włókien, czyli tropokolagenu, który w organizmie produkują wyspecjalizowane komórki – fibroblasty.

Zaburzenie gojenia się ran, powoduje przedłużające się zdrowienie tkanki, co niesie ryzyko doprowadzenia do przewlekłego stanu zapalnego, zakażenia rany lub owrzodzenia.  Dlatego trudno gojące się rany wymagają interwencji medycznej, która pozwoli im na szybką regenerację.

Kluczowymi czynnikami niesprzyjającymi leczeniu w ranie przewlekłej są:

  •        utrzymujący się stan zapalny,
  •        zaburzenie funkcjonowania układu immunologicznego,
  •        oraz nieprawidłowa aktywacja białek biorących udział w procesie gojenia się rany.

 

Kolagen jest ważnym regulatorem tych procesów, dlatego został wykorzystany w terapii wspomagającej gojenie się ran. Wieprzowe pochodzenie kolagenu charakteryzuje się biokompatybilnością, brakiem reakcji alergicznych, nie wchodzeniem w interakcję z innymi lekami, zdolnością mobilizowania komórek reagujących na gojenie się ran (makrofagów, fibroblastów) oraz łatwość zastosowania.


Tropokolagen działa natychmiastowo. Wprowadzany za pomocą iniekcji uzupełnia ubytki w uszkodzonych sieciach kolagenowych skóry, jednocześnie wpływając na zwiększenie produkcji kolagenu w tkankach, dlatego tak istotna jest jego rola w gojeniu się ran.

Jaki kolagen wybrać?

Mamy duży wybór preparatów kolagenowych, zaczynając od maści i kremów, a kończąc na profesjonalnych zabiegach w gabinecie. Produkty działające powierzchniowo nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, ponieważ cząsteczki kolagenu są zbyt duże, by wniknąć przez naskórek. Z kolei suplementy z kolagenem, podczas trawienia zostają rozłożone na aminokwasy i rozdystrybuowane do różnych partii organizmu. Dlatego ich stosowanie jest niecelowane i nie mamy wpływu na to, gdzie trafią.

Skuteczną terapią, stosowaną bezpośrednio w miejscu, które wymaga regeneracji, jest podanie kolagenu w formie iniekcji. Leczenie ran wymaga szczególnej ostrożności, dlatego ważne jest bezpieczeństwo stosowanego preparatu. Zagwarantuje nam to jak najwyższa biokompatybilność stosowanego kolagenu, którą jest nam w stanie zagwarantować ten pochodzenia wieprzowego.

Naturalny kolagen wieprzowy jest składnikiem biokompatybilnym – co oznacza, że ma najbardziej zbliżoną budowę do kolagenu występującego w ludzkim organizmie. Dodatkowo w postaci tropokolagenu działa dokładnie w ten sam sposób, co kolagen ludzki: uzupełnia braki w kolagenowych biorusztowaniach i stymuluje dalszą produkcję kolagenu.

Korzyści terapii tropokolagenem

Terapia tropokolagenem stanowi przełom w leczeniu blizn, przywracając skórze jej naturalną elastyczność i zdrowy wygląd. Dzięki odpowiednio dobranemu kolagenowi oraz profesjonalnemu podejściu lekarzy, pacjenci mogą cieszyć się mniej widocznymi i mniej dokuczliwymi bliznami. Sprawdź tutaj, gdzie możesz umówić się na konsultację i zabieg tropokolagenem w Twojej okolicy.

Źródło: poradopedia