Kamila Górska

Kamila Górska

21 marca, 16:00

Zgrzytasz zębami w nocy? To prawdopodobnie bruksizm. Skąd się bierze i jak go leczyć?

Bruksizm to zaburzenie, którego głównym objawem jest nawykowe i nieświadome zgrzytanie zębami, najczęściej podczas snu. Może powodować wiele nieprzyjemnych objawów i prowadzić do nieodwracalnych zmian w uzębieniu. Jak sobie z nim radzić?

 

Bruksizm to zaburzenie, którego głównym objawem jest nawykowe i nieświadome zgrzytanie zębami, najczęściej podczas snu. Może powodować wiele nieprzyjemnych objawów i prowadzić do nieodwracalnych zmian w uzębieniu. Jak sobie z nim radzić?

Bruksizm – co to?

Jednym z często występujących problemów wśród pacjentów stomatologicznych jest bruksizm. Zaburzenie to polega na niekontrolowanym zaciskaniu szczęki i zgrzytaniu zębami, zwłaszcza podczas snu. Zdarza się również, że pacjenci zgłaszający się do gabinetów, zgrzytają zębami także w stanie czuwania.

Uszkodzenia zębów mogą wyglądać podobnie w obu przypadkach, ale objawy bruksizmu sennego zwykle nasilają się po przebudzeniu i ustępują w ciągu dnia, a objawy bruksizmu w stanie czuwania mogą w ogóle nie występować rano, za to przybierają na sile podczas codziennych aktywności.

 

Bruksizm jest zaburzeniem powszechnym w naszych czasach, występującym u 8% do nawet 31% populacji. Mimo to, w wielu przypadkach długo pozostaje nierozpoznany, ponieważ pacjenci nie wiążą swoich objawów z bruksizmem. Dlatego istotne jest regularne konsultowanie się ze stomatologiem oraz rozpoczęcie leczenia we wczesnym stadium.

Przyczyny i skutki bruksizmu

Bruksizm jest problemem wieloczynnikowym, które w wielu przypadkach uważa się za chorobę psychosomatyczną. Często współwystępuje z depresją, nadpobudliwością i zaburzeniami snu. Przyczynami tego schorzenia mogą być również dysfunkcje skroni i żuchwy, wady zgryzu czy nadużywanie alkoholu i papierosów.

 

Pacjenci często długo zmagają się z bruksizmem, nieświadomi niszczących konsekwencji tego pozornie niewinnie wyglądającego zaburzenia. Tymczasem bruksizm może wiązać się z bólem i złamaniami zębów, przewlekłym zmęczeniem, napięciowymi bólami głowy i migrenami, problemami ze snem oraz przerostem mięśni odpowiedzialnych za żucie.

Najwłaściwszym kierunkiem działania dla osoby z bruksizmem jest gabinet stomatologiczny, ponieważ to właśnie dentyści zajmują się diagnostyką i leczeniem bruksizmu. W terapii tego zaburzenia stosuje się specjalistyczne szyny zgryzowe, farmakologiczne środki uspokajające i rozkurczające oraz – w celu łagodzenia bólu mięśniowo-powięziowego mięśni żwaczy – iniekcje preparatów zawierających tropokolagen.

Czym jest tropokolagen?

Tropokolagen to substancja, występująca naturalnie w organizmie człowieka. Jest to prekursor kolagenu typu I – białka, które często kojarzymy z włosami i skórą, ale to też najważniejsze białko tkanki łącznej. Stanowi 30%. wszystkich białek ludzkiego organizmu. Oznacza to, że ma o wiele więcej funkcji, niż tylko utrzymanie pięknego wyglądu.

 

Tropokolagen od dawna jest stosowany w medycynie. Najnowsze badania pokazują, że znajduje szerokie zastosowanie również w stomatologii. Jest pomocny w łagodzeniu objawów bruksizmu, może zmniejszać ból mięśniowo-powięziowy w obszarzegłowy i szyi, poprzez przywrócenie prawidłowego napięcia mięsni tej okolicy.

 

Odbudowując tkankę łączną, tropokolagen niweluje ból spowodowany przez nieprawidłową transmisję bodźców przez włókna nerwowe w uszkodzonym obszarze. Poprawia też ukrwienie, pozwalając na efektywne dostarczanie mięśniom tlenu i składników odżywczych i odprowadzanie produktów przemiany materii. Wszystko to może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia bruksujących pacjentów.

 

Preparaty do iniekcji na bazie tropokolagenu zawierają także naturalne bioflawonoidy (hiperycyna, kwercetyna i rutozyd), które dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chronią kolagen przed uszkodzeniami. Działają również przeciwzapalnie, co wpływa na poprawę stanu leczonych tkanek.

Zalety leczenia bruksizmu preparatami z tropokolagenem

Stosowanie tropokolagenu w leczeniu bruksizmu ma na celu zmniejszenie napięcia mięśni żuchwy i redukcję objawów bólowych związanych z bruksizmem. Inne zalety leczenia:

  •        według badania klinicznego na małej grupie pacjentów iniekcje z preparatami kolagenowymi są skuteczniejsze niż iniekcje domięśniowe lidokainy
  •        zabieg trwa krótko i nie jest bardzo bolesny,
  •        zmniejszenie bólu następuje często już po 1 podaniu tropokolagenu, niemniej jednak, aby uzyskać pełen i bardziej długofalowy efekt, należy wykonać serię 3-4 zabiegów w odstępach tygodniowych,
  •        tropokolagen wieprzowy jest substancją o wysokiej biokompatybilności, więc niezmiernie rzadko powoduje reakcje alergiczne,
  •        niemal od razu po zabiegu można wrócić do codziennych zajęć
  •        mogą z niego skorzystać praktycznie wszyscy, niezależnie od wieku czy chorób towarzyszących;
  •        brak przeciwskazań zabiegowych dla kobiet w ciąży i karmiących piersią,
  •        tropokolagen podany w iniekcji jest natychmiast wbudowywany w strukturę tkanki
  •        może być stosowany z innymi zabiegami, np. leczeniem z zastosowaniem toksyny botulinowej
  •        jest dobrym uzupełnieniem stomatologicznego i farmakologicznego leczenia bruksizmu i pozwala na życie bez bólu.

Leczenie chorób przyzębia przy użyciu tropokolagenu

Oprócz wsparcia leczenia bruksizmu, tropokolagen znajduje zastosowanie również w terapii innych schorzeń stomatologicznych. W przypadku chorób przyzębia tropokolagen wspomaga proces regeneracji tkanek, w tym dziąseł, ozębnej, błony śluzowej wyrostka zębodołowego oraz tkanek miękkich, a także przyspiesza gojenie się ran po zabiegaach stomatologicznych. Ponadto tropokolagen może być stosowany w terapii bólu stawów skroniowo-żuchwowych oraz w leczeniu różnych dolegliwości bólowych w układzie narządu żucia.

 

Aby skutecznie diagnozować i leczyć ból okolicy twarzy, lekarze stosują algorytmy diagnostyczno-terapeutyczne, które obejmują terapię tropokolagenem. Te algorytmy opierają się na współczesnej wiedzy w zakresie różnych zespołów bólowych, takich jak zespół pieczenia jamy ustnej, zespół bólowy związany z dysfunkcją skroniowo-żuchwową, atypowy ból twarzy, zespół kości gnykowej i odruchowa dystrofia współczulna twarzy.

 

Stosowanie algorytmów w leczeniu bólu ustno-twarzowego umożliwia lekarzom skuteczną kontrolę dolegliwości bólowych i zapewnienie pożądanego efektu terapeutycznego.

Podejście holistyczne

Tropokolagen jest substancją szeroko stosowaną w stomatologii, szczególnie w kontekście leczenia bruksizmu oraz chorób przyzębia. Stomatolodzy odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu i terapii tych schorzeń, a stosowanie tropokolagenu może przynieść pozytywne efekty, przyczyniając się do redukcji bólu i poprawy jakości życia pacjentów.


Połączenie nowoczesnych metod stomatologicznych, farmakologicznych oraz iniekcji preparatów zawierających tropokolagen, daje pacjentom realne szanse na życie pozbawione bólu i radość ze zdrowego  uśmiechu przez długie lata. Dzięki takiemu holistycznemu podejściu, lekarze są w stanie oferować kompleksową opiekę, która nie tylko łagodzi objawy, ale również wspiera regenerację tkanek, przyczyniając się do  długotrwałego dobrostanu pacjentów.

Źródło: poradopedia