ADAMED SmartUP_Academy_fot Anna Liminowicz

foto: materiały prasowe

Redakcja PR

Redakcja PR

2 kwietnia 2019, 15:30

Bezpłatne ogólnopolskie warsztaty naukowe dla młodzieży – ruszyły zapisy

Wystartowały zapisy na bezpłatne warsztaty naukowe, które w tym roku odbędą się od kwietnia do maja w 4 miastach: Krakowie, Łodzi, Rzeszowie i Szczecinie. Zajęcia skierowane są do uczniów w wieku 15-19 lat. W ich trakcie młodzież dowie się m.in. czym zajmuje się fizyka atomowa czy współczesna medycyna, jak wygląda świat w skali nano oraz neurologiczne badanie przedmiotowe, jak wykorzystać fizykę do ochrony dziedzictwa kulturowego, a także jak GMO wpływa na nasze życie.

ADAMED SmartUP Academy to cykl innowacyjnych warsztatów naukowych z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych skierowany do młodzieży w wieku 15-19 lat. Wszystkie zajęcia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej pozwalającej wykorzystać zdobytą wcześniej wiedzę. Dla uczniów to okazja do pracy w profesjonalnych laboratoriach pod okiem wykwalifikowanej kadry specjalistów. Tegoroczna edycja warsztatów ogólnopolskich zostanie przeprowadzona według poniższego harmonogramu:

 

  •          13-14 kwietnia – Rzeszów – Biochemia
  •          27-28 kwietnia – Łódź – Medycyna
  •          11-12 maja – Kraków – Fizyka
  •          18-19 maja – Szczecin – Medycyna

 

W ramach zajęć odbywających się na Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego młodzież dowie się czy antyoksydanty występują w żywności i czym jest stres oksydacyjny, a także co kryje się w tłuszczach oraz co to  chromatografia. Część praktyczna warsztatów odbędzie się w profesjonalnym laboratorium. Tam uczestnicy przy wsparciu doświadczonych naukowców przeprowadzą m.in. proces ekstrakcji wybranych grup związków chemicznych z powszechnie spotykanych produktów żywnościowych i poznają główne techniki służące identyfikacji gatunkowej mikroorganizmów. Ponadto, uczniowie zaznajomią się z kolejnymi etapami izolacji i oczyszczania materiału genetycznego DNA.  

 

Podczas kursów medycznych prowadzonych w Łodzi i Szczecinie uczestnicy dowiedzą się na czym polega specyfika nauki anatomii, jak wygląda badanie przedmiotowe internistyczne, jak rozmawiać z pacjentem i diagnozować na podstawie przeprowadzonego wywiadu. W części praktycznej warsztatów młodzież będzie miała niepowtarzalną okazję do spotkań i rozmów z lekarzami-praktykami, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i odpowiedzą na nurtujące pytania. Przy ich wsparciu, w profesjonalnym laboratorium uczniowie przeprowadzą też sekcję na narządach zwierzęcych oraz nauczą się szycia chirurgicznego.

 

Uczestnicy warsztatów fizycznych w Krakowie usłyszą natomiast o wykorzystaniu fizyki do ochrony dziedzictwa kulturowego oraz cząstek elementarnych w przemyśle i medycynie. Uczniowie zobaczą też świat w skali nano oraz przekonają się, że komputery mogą posłużyć im nie tylko do gry. W części praktycznej zostanie natomiast poruszony temat ultrakrótkich impulsów światła, które pozwalają wytworzyć gwiazdę w laboratorium.

 

Poprzez warsztaty ADAMED SmartUP Academy od kilku lat docieramy do młodzieży z całej Polski i wspieramy ich rozwój naukowy. Uczestnicy doceniają przede wszystkimi ogrom nowej wiedzy, jaką zdobywają podczas zajęć. Zdajemy sobie też sprawę, że nie zawsze mają możliwość pracy w profesjonalnym laboratorium. Dlatego chcemy, by mogli sprawdzić się w naturalnym środowisku naukowym jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Może to być moment przełomowy, który zadecyduje o ich przyszłym kierunku rozwoju – mówi Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

 

Aplikuj i weź udział w warsztatach dla młodych naukowców

 

Aby wziąć udział w warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie https://adamedsmartup.pl/warsztaty-ogolnopolskie/  i w kilku zdaniach (maksymalnie 50 słów) opisać, dlaczego chce się skorzystać z wybranych zajęć ADAMED SmartUP Academy. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, a o zakwalifikowaniu zgłoszenia zadecyduje jego termin przesłania oraz udzielona odpowiedź.

 

 

***

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 15-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Grupy Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

 

Adamed to polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która powstała na bazie polskiej myśli naukowej i własnych patentów. Jest producentem blisko 580 produktów nowej generacji, oferowanych zarówno polskim, jak i zagranicznym pacjentom z 65 krajów świata. Posiada swoje przedstawicielstwa: w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie, Czechach, Wietnamie, Uzbekistanie, na Słowacji i Ukrainie. Obecnie zatrudnia ponad 2000 osób. Od ponad 17 lat firma prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową. Tworzy konsorcja naukowo-przemysłowe z wiodącymi uniwersytetami oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy chroniona jest 191 patentami w większości krajów na świecie. W 2017 roku nabyła pakiet kontrolny jednej z najszybciej rozwijających się w Wietnamie firmy farmaceutycznej Dat Vi Phu. Była to największa bezpośrednia polska inwestycja w Wietnamie.

 

 

Więcej informacji udziela:

Biuro Prasowe Programu ADAMED SmartUP

Aleksandra Franas

WALK PR

tel: +48 660 435 143

e-mail: aleksandra.franas@walk.pl

Źródło: Redakcja PR